Bazı Göğüs Cerrahisi Hastalıkları ve Ameliyatlar Hakkında Bilgilendirmeler


Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS)

Hangi durumlarda ameliyat yapılmaktadır?
- El terlemesi
- Koltuk altı terlemesi
- Yüz terlemesi
- Yüz kızarması
- Ayak terlemesi
- Parmak uçlarında soğukluk ve morarma (reynaud fenomeni)

Bunların birlikte olduğu durumlar da aynı ameliyatta düzeltilebilir. Ancak, özellikle el ve koltuk altı terlemelerinde uygulanmaktadır.

Ayak terlemesi için yapılmamaktadır, ancak yukarıdaki terlemeler'le birlikte ayak terlemesi varsa hastaların yüzde 60’ında ayak terlemesi de geçmektedir.

ETS (Endoskopik Torakal Sempatektomi) nedir?

Video kamera ile göğüs boşluğuna girilerek terlemeyi ayarlayan sinire (sempatik ganglion) titanyum klips konulması, ya da sinirin hasarlandırılması (elektrokoter ile yakılması) işlemidir.

Daha önceden akciğer zarı iltihabı veya akciğer ameliyatı geçiren kişiler ETS için uygun değildir.

ETS’nin Avantajları
- İşlem süresi ortalama 30 dakikadır.
- Hasta uyandığında elleri kuru ve sıcaktır.
- Çok küçük iz bırakır.
- Daha az ağrı oluşur
İyileşme ve ameliyatın etkilerinin ortadan kalkması kısa sürede olur. Hastalar Ameliyatın 2. günü taburcu edilir, aynı gün günlük aktiviteleri yapabilir.
El terlemesinde yüzde 98, koltuk altı terlemesinde yüzde 80 üzerinde, ayak terlemesi için yapılmasa da ayak terlemesinde yüzde 25 civarında başarılı sonuç alınmaktadır.

ETS’nin komplikasyonları var mıdır?
Refleks atmış terleme (vücudun başka bölgelerinde terlemenin artması) %20–50 oranıyla en sık görülen yan etkidir. Ancak % 2–3 oranında rahatsız edicidir. Nadir görülen diğer bir yan etki de yemek sırasında terleme olmasıdır.

Nadiren veya her cerrahi işlemde görülebilen anestezik maddelere ve ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar, kanama, enfeksiyon ve komşu organ yaralanması oluşabilir.

Bazen göğüs boşluğunda hava kalması (pnömotoraks) gelişebilir. Ancak çoğunda kendiliğinden kaybolur ve problem yaratmaz.

Horner sendromu denilen (göz kapağında düşme, göz bebeğinde küçülme ve yüzde terleme azalması) komplikasyon, çok nadiren kalıcı olsa da, birkaç ay içinde normale dönebilir.

Ameliyat sonrası uyanma 
Ameliyattan sonra servisteki yatağınıza aktarılacaksınız. Damar yoluna takılı hatlardan gerekli sıvı ve ilaçlarınız verilir. Monitörler kalp atışınızı ve kandaki oksijen miktarınızı kaydeder.

İyileşmeniz süresince daha konforlu olmanıza yardımcı olacak ilaçlar verilecektir. Yine bu sırada nefes almanızı ve hareket etmenizi kolaylaştırıcı ve arttırıcı egzersizler verilecektir.

image

YASAL BİLGİLENDİRME

Bu site sadece bilgilendirme amaçlı olarak düzenlenmiştir. Bir doktor tarafından muayene edilmeden, tetkikleri incelenmeden ve detaylı bir değerlendirme yapılmadan hastaya herhangi bir tedavi yöntemi uygulanamaz.